Transport drobnicowy – co to jest?
W sytuacji, gdy dysponujemy niewielką ilością towaru do przewiezienia, optymalnym rozwiązaniem może okazać się transport drobnicowy. Polega on na podzieleniu przestrzeni ładunkowej pomiędzy różnych zleceniodawców. Dla klienta spedycja drobnicowa oznacza przede wszystkim niższy koszt realizowanej usługi transportowej, ponieważ płaci on jedynie za realnie wykorzystaną przestrzeń ładunkową.
Dwie główne cechy transportu drobnicowego to:
- wielu nadawców i odbiorców, rozproszonych w kraju i/lub za granicą;
- zróżnicowanie przewożonego ładunku pod względem masy, kształtu, wielkości i innych parametrów.
Trzeba wiedzieć, że spedycja drobnicowa nie obejmuje transportu takich towarów, jak: wyroby farmaceutyczne, zwierzęta i żywe rośliny, towary ponadgabarytowe, towary z krótkim terminem ważności.
Kiedy warto zdecydować się na transport drobnicowy?
Spedycja drobnicowa to najlepszy wybór w sytuacji, gdy:
- zależy nam na płynnym transporcie towarów, bez konieczności czekania, aż uzbieramy odpowiednią ilość ładunku na transport całościowy;
- chcemy zoptymalizować koszt transportu niewielkich ilości towaru;
- czas realizacji usługi transportowej jest dla nas sprawą drugorzędną;
- nie planujemy magazynowania nadwyżek towarów;
- zależy nam na zdelegowaniu formalności związanych z przewożeniem towarów.
Szukasz doświadczonej firmy spedycyjnej?
Doświadczenie i wiedza to nasze atuty!
Spedycja drobnicowa – zalety i wady
Transport drobnicowy ma wiele zalet. Oczywiście, tą największą jest możliwość optymalizacji kosztów usługi transportowej w sytuacji, gdy nie dysponujemy taką ilością towaru, by opłacało się wynająć całą powierzchnię pojazdu. Inne zalety spedycji drobnicowej to:
- profesjonalizm,
- kompleksowość obsługi,
- bezpieczeństwo transportowanego towaru,
- brak konieczności magazynowania nadwyżek towaru.
A jakie są minusy takiego rozwiązania? Na myśl nasuwają się dwa główne:
- wydłużony czas dostarczenia towaru do miejsca docelowego, związany z koniecznością dostarczenia, załadunku i rozładunku różnych towarów w różnych miejscach;
- większa podatność towarów na uszkodzenia mechaniczne, co związane jest z różnorodnością kształtów, rozmiarów i gabarytów produktów transportowanych razem.
Obie wspomniane wady, jakie niesie ze sobą transport drobnicowy, można skutecznie zminimalizować, decydując się na współpracę z doświadczoną firmą transportową, dla której bezpieczeństwo przewożonych towarów oraz jakość realizowanych usług to kwestie priorytetowe.