Firmy spedycyjne a transportowe
Terminy spedycja oraz transport często stosowane są zamiennie, co może wprowadzać w błąd, ponieważ zakres obu tych usług jest różny.
Firma transportowa (przewozowa) zajmuje się wyłącznie dostarczaniem przesyłek z punktu A do punktu B. Resztą formalności musi zająć się zleceniodawca, czyli najprawdopodobniej Ty, chyba że… podejmiesz współpracę z firmą spedycyjną.
W dużym uproszczeniu spedycja to zaplanowanie oraz koordynacja procesu związanego z przewozem towarów. Obejmuje nie tylko sam transport, ale wszystkie działania, które dotyczą jego organizacji – przygotowanie dokumentów, opracowanie trasy, zlecenie przewozu, a także załadunek i rozładunek. Firmy spedycyjne nie dysponują flotą pojazdów, dlatego muszą współpracować bezpośrednio z przewoźnikami.
Na ofertę którego z przedsiębiorstw się zdecydować? To zależy od tego, czy mowa jest o regularnej współpracy, czy o jednorazowym zleceniu. I aby Ci to wyjaśnić, omówimy dwa czynniki, które w głównej mierze powinny wpłynąć na podjęcie decyzji. Przy czym nasze wskazówki będą dotyczyć transportu drogowego – ze względu na logistykę całego przedsięwzięcia, w przypadku transportu lotniczego lub morskiego (a także mieszanego), pomoc spedytorów jest wręcz niezbędna.
Zróżnicowana flota samochodowa
Pozornie mogłoby się wydawać, że brak własnej floty samochodowej stanowi ograniczenie dla spedytorów, a jest wręcz przeciwnie. Dzięki temu, że współpracują z wieloma przewoźnikami, mogą zaoferować swoim klientom zróżnicowane pojazdy, od standardowych samochodów dostawczych, przez chłodnie, aż po naczepy umożliwiający przewóz ponadnormatywny (wielkogabarytowy). To sprawia, że usługa jest w pełni dopasowana do potrzeb oraz elastyczna, więc wraz z rozwojem firmy, można w płynny sposób zmieniać środek transportu.
W przypadku zlecenia przewozu firmie transportowej trzeba sprawdzić, jaką flotą dysponuje. Jeśli w trakcie działalności firmy okaże się, że potrzebny jest inny typ pojazdu, konieczne może okazać się szukanie nowego przewoźnika.
Ponadto może zdarzyć się sytuacja, że potrzebujesz przewozu typu emergency, a przedsiębiorstwo, z którym współpracujesz, nie ma wolnych pojazdów/kierowców. U spedytorów nie byłoby to problemem, ponieważ mogą zlecić transport swoim pozostałym partnerom.
Zakres usługi transportowej i spedycyjnej
Drugim, najbardziej kluczowym czynnikiem jest zakres usług. Firma przewozowa zajmuje się wyłącznie dostarczeniem towaru – kierowca odbiera ładunek ze wskazanego miejsca (np. magazynu) i przewozi go pod właściwy adres.
Spedytor, oprócz tego, że organizuje przewóz towaru, który zlecany jest firmie transportowej, dodatkowo planuje i koordynuje cały proces:
- dobiera optymalny środek transportu;
- wyznacza możliwie jak najszybszą trasę z uwzględnieniem ograniczeń występujących na drodze;
- załatwia wszelkie formalności, dokumentację;
- w przypadku transportu międzynarodowego najczęściej zajmuje się kwestiami związanymi z odprawą celną oraz z uzyskaniem pozwoleń.
Co wybrać – firma spedycyjna czy transportowa?
Wiesz już, jakie są różnice pomiędzy firmami spedycyjnymi czy transportowymi. W większości przypadków optymalną dla klientów opcją jest stała współpraca ze spedytorem. To oszczędność czasu, a tym samym – pieniędzy. I pewność, że wszystkie występujące po drodze problemy zostaną sprawnie załatwione. Natomiast firma transportowa może sprawdzić się wtedy, gdy jednorazowo korzystasz z takich usług lub sam przewóz jest nieskomplikowany i schematyczny.