Co to spedycja?
Spedycja to działalność logistyczna polegająca na organizacji i koordynacji przewozu towarów od punktu początkowego do docelowego. Obejmuje szereg działań, takich jak:
- planowanie trasy,
- negocjowanie umów przewozowych,
- rezerwacja przestrzeni ładunkowej,
- śledzenie i monitorowanie przesyłek,
- rozwiązywanie problemów logistycznych w trakcie transportu.
Podstawowym celem spedycji jest zapewnienie efektywnego i bezpiecznego przemieszczenia towarów od dostawcy do odbiorcy.
Usługa spedycji — rodzaje ze względu na środek transportu
Istnieje kilka różnych typów rozwiązań, które są dostępne w ramach usług spedycyjnych. Ze względu na środek transportu wyróżnia się:
- transport samochodowy — spedycja drogowa obejmuje organizację transportu towarów drogą lądową przy użyciu samochodów ciężarowych i busów;
- transport kolejowy — transport towarów pociągami;
- transport morski — odnosi się do organizacji transportu towarów na statkach;
- transport lotniczy — transport towarów drogą powietrzną;
- spedycja wielomodalna — obejmuje organizację transportu towarów przy użyciu różnych środków transportu.
Szukasz doświadczonej firmy spedycyjnej?
Doświadczenie i wiedza to nasze atuty!
Usługi spedycyjne krajowe i międzynarodowe
Spedycja krajowa i międzynarodowa to dwa główne rodzaje spedycji, które różnią się zasięgiem przewozu towarów.
Pierwszy z typów transportu odnosi się do organizacji tranzytu towarów w obrębie jednego kraju i nie obejmuje przekraczania granic. Spedycja krajowa może być realizowana przy użyciu różnych środków transportu, takich jak droga, kolej, rzeka czy lotnictwo, w zależności od dostępności infrastruktury transportowej i preferencji klienta.
Spedycja międzynarodowa odnosi się do organizacji transportu towarów pomiędzy różnymi krajami. Przesyłki są przewożone przez granice narodowe i także mogą obejmować różne środki transportu. Wymaga zazwyczaj dodatkowych działań, takich jak:? przygotowanie dokumentów celnych, zgłoszenie do odprawy, przestrzeganie przepisów i norm międzynarodowych, a także uwzględnienie różnic językowych, walutowych oraz kulturowych w procesie przewozu. Jak można wywnioskować, jest ona bardziej złożona ze względu na różnorodność regulacji, procedur celnych i innych aspektów związanych z przekraczaniem granic, dlatego często do jej realizacji zatrudnia się specjalistów w tym zakresie.
Transport spedycyjny całopojazdowy i drobnicowy
Spedycja całopojazdowa i drobnicowa to dwa różne podejścia do organizacji transportu towarów pod względem ilości przewożonych jednostek ładunkowych. Co je wyróżnia?
Spedycja całopojazdowa (transport całopojazdowy), znana również jako spedycja pełnolotowa, odnosi się do sytuacji, gdy cały pojazd jest przeznaczony do przewozu towarów dla jednego zleceniodawcy. Jest stosowana, gdy towaru jest na tyle dużo, że wymaga wykorzystania pełnej pojemności pojazdu.
Spedycja drobnicowa (transport drobnicowy), nazywana jest również częściowopojazdową. Dotyczy sytuacji, gdy towar nie wypełnia całej pojemności pojazdu, w którym jest przewożony. Ładunki różnych zleceniodawców są konsolidowane w celu zapełnienia pojazdu. W praktyce pojazd może zawierać wiele pojedynczych jednostek ładunkowych lub skrzyń, które są dostarczane do różnych odbiorców na trasie.
Każdy z typów przewozów ma swoje zalety. Spedycja całopojazdowa może być bardziej efektywna pod względem czasu i kosztów w przypadku dużych i jednorodnych przesyłek, podczas gdy spedycja drobnicowa jest bardziej elastyczna i opłacalna dla mniejszych lub zróżnicowanych przewozów.