Spedycja – definicja. Co to jest spedycja?
Spedycja to działalność, która polega na organizowaniu przewozu ładunków. Kompleksowe usługi spedycyjne dotyczą m.in.:
- dopasowania pojazdu do rodzaju, wagi i wymiarów ładunku;
- planowania trasy przejazdu;
- załadunku i rozładunku.
A więc obszar pracy spedytorów związany jest z całościową organizacją transportu.
Transport a spedycja
Chociaż przez wiele osób terminy transport i spedycja stosowane są zamiennie, w praktyce są to dwie różne usługi. Transport polega na przewożeniu towarów z punktu A do punktu B za pomocą przystosowanego do rodzaju ładunku pojazdu. Natomiast spedycja obejmuje znacznie szerszy zakres obowiązków związanych z organizacją przewozu.
Najczęściej firmy spedycyjne nie posiadają własnej floty pojazdów, współpracują natomiast z firmami transportowymi posiadającymi odpowiednie zezwolenia. Oprócz kwestii logistycznych, związanych m.in. z określeniem trasy przejazdu, mogą zajmować się konwojowaniem przesyłek, zgłaszaniem towarów do odprawy celnej, a także opracowywaniem protokołów.
Jakie są rodzaje spedycji?
W zależności od określonych kryteriów, usługi spedycyjne można podzielić na kilka różnych rodzajów. Zwykle się pod uwagę:
- obszar działania;
- gałąź transportu;
- typ ładunku.
Ze względu na obszar działania wyróżnia się:
- spedycję krajową na obszarze Polski;
- spedycję międzynarodową realizowaną w określonych krajach – w tym wypadku konieczna jest znajomość aktualnych przepisów zagranicznych.
Wykorzystywane w spedycji gałęzie transportu to:
- transport drogowy;
- transport kolejowy;
- transport morski;
- transport lotniczy.
Spedytor może zapewniać tylko jeden z powyższych rodzajów transportu lub łączyć je w ramach konkretnego przewozu, jeśli zajdzie taka konieczność.
Natomiast pod kątem typu ładunków, spedycję dzieli się na m.in.:
- transport całopojazdowy – klient wynajmuje całą przestrzeń ładunkową, niezależnie od tego, czy będzie z niej korzystać w części, czy w całości;
- transport drobnicowy, częściowy – klient płaci za realnie wykorzystaną przestrzeń ładunkową, a sam transport dzielony jest między różnych zleceniodawców;
- transport ponadnormatywny – dotyczy sytuacji, gdy ładunek wykracza poza obrys pojazdu o standardowych wymiarach lub przekracza dopuszczoną przepisami wagę;
- transport specjalistyczny – to m.in. ładunki wymagające zachowania określonej temperatury w trakcie przewozu, materiały niebezpieczne.
Wybierając firmę spedycyjną, warto dokładnie sprawdzić nie tylko jej doświadczenie, referencje, ale także zakres usług – w jakim stopniu odpowiada aktualnym oraz przyszłym potrzebom przedsiębiorstwa.