Transport całopojazdowy, a transport drobnicowy
Transport całopojazdowy (FTL- ang. Full Truck Load) oraz transport drobnicowy, to dwa podstawowe sposoby przewożenia towarów.
Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku tego pierwszego klient wynajmuje całą powierzchnię samochodu transportowego, a wybierając drugą opcję, ma zarezerwowaną jedynie jej część. To jednak nie wszystko.
Wybierając transport drobnicowy, trzeba liczyć się z tym, że zajmie on więcej czasu. Pojazd wypełniony towarem należącym do wielu klientów musi na swej trasie wielokrotnie się zatrzymywać. Ponadto ustalając trasę, należy wziąć pod uwagę wszystkie punkty, do których mają dotrzeć poszczególne towary, co sprawia, że jest ona dłuższa.
Wybierając natomiast transport całopojazdowy, klient ma pewność, że jego towar pokona wyłącznie drogę z punktu załadunkowego do punktu rozładunku, co w wielu sytuacjach jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Jak zorganizować transport całopojazdowy?
Chcąc skorzystać z usługi transportu całopojazdowego, wystarczy znaleźć odpowiednią firmę transportową i ustalić z nią szczegóły takie jak miejsce załadunku i rozładunku towaru, a także trasę.
Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego pojazdu, zastosowanie ewentualnych sposobów zabezpieczenia towaru, lub innych szczególnych wymagań.
Przewoźnik ma natomiast nieco bardziej skomplikowane zadanie, gdyż musi dokładnie przeanalizować trasę, aby między innymi wycenić usługę oraz podać dokładny termin dostarczenia towaru we wskazane miejsce.
Konieczne jest także wyznaczenie odpowiedniego pojazdu i kierowcy, który posiada wszystkie niezbędne uprawnienia, do wykonania tego konkretnego zlecenia. Sam przewóz ładunku jest już znacznie mniej skomplikowany, niż transport drobnicowy.
Szukasz doświadczonej firmy spedycyjnej?
Doświadczenie i wiedza to nasze atuty!
Kiedy warto wybrać transport całopojazdowy?
Może się wydawać, że przewóz całopojazdowy jest mało opłacalny, gdyż jego cena jest wyższa niż transportu drobnicowego. Wszystko jednak zależy od tego, jak duży ładunek ma zostać przewieziony we wskazane miejsce, gdyż w wielu przypadkach jest to jedyne sensowne rozwiązanie.
Ponadto transport całopojazdowy daje możliwość dokładnego określenia czasu dostawy ładunku pod wskazany adres, a co więcej, jest znacznie szybszy niż transport drobnicowy.
Kolejną zaletą jest możliwość doboru odpowiedniego samochodu, który spełnia wymagania niezbędne do przewiezienia konkretnego typu załadunku. Jeśli więc przewożony towar wymaga zastosowania specjalnych zabezpieczeń, to transport całopojazdowy jest najlepszym rozwiązaniem.