Na czym polega transport just in time?
Transport just in time to usługa, która zakłada dostarczenie określonego ładunku w ściśle wyznaczonym terminie, czasie. Czym to się różni od standardowej oferty transportowej?
W przypadku przewozu just in time (dokładnie na czas) projektuje się łańcuch dostaw zgodny z indywidualnym zapotrzebowaniem klienta. Dotyczy to najczęściej firm produkcyjnych, które chciałyby obniżyć koszty magazynowania części, redukować poziom zapasów. Dzięki możliwości skorzystania z transportu JIT przedsiębiorstwo ma dostęp do potrzebnych części, produktów zawsze wtedy, gdy jest to konieczne, jednocześnie nie musząc zajmować się ich składowaniem.
Transport just in time może być realizowany w ramach:
- przewozu ekspresowego, gdy w wyniku błędu okazuje się, że szybciej skończą się materiały niezbędne m.in. w procesie produkcyjnym;
- regularnej, z góry zaplanowanej dostawy.
Just in time – logistyka
W przypadku usługi JIT bardzo istotną kwestią jest logistyka całego procesu. Kluczowe jest dostarczenie ładunku dokładnie wtedy, gdy jest on potrzebny, nie tylko danego dnia, ale również o konkretnej godzinie.
Jeśli kierowca byłby za wcześnie, musiałby czekać, aż osoby odpowiedzialne za odbiór towaru się zjawią, będą gotowe na przyjęcie materiałów. Jest to nieopłacalne z punktu widzenia firmy transportowej lub spedycyjnej, ponieważ zarówno kierowca, jak i pojazd są „zablokowane”. Może się też okazać, że zajmują potrzebne miejsce na terenie firmy klienta, co mogłoby prowadzić do nieporozumień i frustracji.
Natomiast wszelkie opóźnienia w dostawie skutkują przestojami w produkcji, co nierzadko prowadzi do dużych strat. Dlatego, w przypadku transportu just in time, bardzo dużą uwagę przykłada się do:
- określenia czasu potrzebnego na załadunek i rozładunek;
opracowania trasy kierowcy; - uwzględnienia wszelkich problemów, jakie mogą wystąpić na trasie (korki o określonych porach, częstotliwość występowania różnych wypadków).
Co istotne, to wszystko wymaga nie tylko dokładnego planowania i dyscypliny, ale również elastyczności, umiejętności szybkiego reagowania w kryzysowych sytuacjach. Trzeba także mieć stały kontakt z działem zajmującym się zaopatrzeniem
Z tych powodów usługę just in time należy zlecać doświadczonym firmom spedycyjnym, które mają dobrze opracowany, sprawnie działający system dostaw.
Korzyści z transportu just in time. Dla kogo ta usługa?
Transport just in time generuje wiele korzyści, a najważniejsze jego zalety to m.in.:
- ograniczenie kosztów związanych z magazynowaniem, składowaniem materiałów;
- zmniejszenie ryzyka, że magazynowane produkty stracą wartość lub upłynie ich termin przydatności do użycia;
- poprawa płynności finansowej (w danym momencie zamawiane jest tylko to, czego firma realnie potrzebuje, nie trzeba „zamrażać” swoich środków);
- unikanie przestojów w produkcji;
terminowa dostawa zawsze na czas, szybka realizacja zlecenia.
Początkowo metoda just in time wykorzystywana była w branży motoryzacyjnej, a dokładniej w fabryce Toyoty, w której została zapoczątkowana. Z czasem jednak zaczęła się cieszyć bardzo dużą popularnością także w innych przedsiębiorstwach o charakterze produkcyjnym, zwłaszcza tych, których działalność opiera się na produktach spożywczych z krótkim terminem przydatności do spożycia.