Na skróty
Co to jest transport ponadgabarytowy?
Transport ponadgabarytowy (określany również jako ponadnormatywny lub wielkogabarytowy) to przewóz ładunku, którego wymiary lub waga przekraczają określone przepisami normy, wystają poza obrys standardowych pojazdów.
Wymiary transportu ponadgabarytowego
Cechą wspólną wszystkich przewozów ponadgabarytowych są niestandardowe wymiary i/lub waga. O transporcie ponadnormatywnym mowa jest wtedy, wymiar pojazdu/zespołu pojazdów wraz z ładunkiem przekracza:
- 16,5 m całkowitej długości;
- 2,5 szerokości;
- 4 m wysokości.
Jak wspominaliśmy, istotnym czynnikiem jest też waga – transport gabarytowy ma miejsce wtedy, gdy całkowita masa pojazdu (wraz z towarem, kierowcom, a nawet paliwem) wynosi więcej niż 42 tony.
Przewozy gabarytowe – przepisy
Nie każdy przewoźnik może realizować transport ładunków ponadnormatywnych. Zgodnie z ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, aby móc włączyć tę usługę do swojej oferty, należy posiadać zezwolenie, dokument uprawniający do przewożenia towarów przekraczających dopuszczalne normy.
Jednocześnie określa się aż siedem kategorii zezwoleń, które określają:
- długość, wysokość i szerokość pojazdu (mogą być różne w zależności od rodzaju uprawnień);
- masę pojazdu wraz z ładunkiem;
- nacisk osi.
W zależności od rodzaju zezwolenia jest ono wydawane m.in. przez:
- starostę;
- Naczelnika Urzędu Celnego;
- Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
W przypadku międzynarodowego transportu ponadgabarytowego należy stosować się do przepisów obowiązujących w krajach, w których znajdują się punkty pośrednie i punkty odbioru, a także w krajach tranzytowych.
Jak przebiega transport ładunków ponadnormatywnych?
Transport ponadgabarytowy to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie, którego najczęściej podejmują się firmy spedycyjne współpracujące z przewoźnikami posiadającymi odpowiednią flotę.
Najpierw określa się rodzaj ładunku, jego wymiary i ciężar, po czym na tej podstawie dobierany jest odpowiedni środek transportu. Następnie określana jest trasa przejazdu, uwzględniające wszelkie ograniczenia występujące na drodze. Konieczne jest przygotowanie zezwoleń, umożliwiających poruszanie się po określonych typach dróg, a także skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów. Ważne jest również określenie, jak ma przebiegać załadunek i rozładunek.
A ile kosztuje transport gabarytowy? To zależy od wielu czynników, m.in. od tych, które zostały przedstawione powyżej. Należy też pamiętać o tym, że przy tym zadaniu muszą pracować osoby będące specjalistami w logistyce, organizacji przewozu. Jeśli chcesz poznać wycenę tego typu usług, skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci ofertę.